WİNDOWS'UN UZAK MASA ÜSTÜ BAĞLANTISI İLE YARDIM ALMA


Yardım alacağınız kişinin sizin bilgisayarınıza bağlanması için bilgisayarınızın ayarlarının doğru yapılması gerekmektedir. Kişilerin bilgisayarınıza uzaktan bağlanma izni olup olmadığına bakmak yada izin vermek için;

Bilgisayarım > Sağ Tuş > Özellikler seçeneği açılır ve "Uzak" sekmesine geçiş yapılarak "Bu bilgisayarda Uzaktan Masaüstünü Etkinleştir" yanında bulunan kutu işaretlenir ve "Tamam" butonuna tıklanır.

windows uzaktan erişim
Windows'un Uzak Masaüstü Bağlantısıyla yeni bir bağlantı oluşturmak için;

1- Uzak Masaüsütü Bağlantısını açın. Uzak Masaüstü bağlantısını açmak için >> Başlat Menüsüne tıklayın.Programlar veya Tüm Programlar üzerine gelin, önce donatılar Donatılar daha sonra da İletişim'in üzerine gelin ve Uzak Masaüstü Bağlantısı'nı tıklatın.

Eğer Windowsunuz İngilizce ise yukarıda bulunan yolu izleyebilirsiniz.


 
 windows uzaktan erişim 
Açılan Uzak Masaüstü Bağlantısı ekranında Bilgisayar:" kısmına bağlanmak istediğiniz bilgisayarın IP adresini yada aynı network altındaysanız bilgisayar ismini yazabilirsiniz. "Bağlan" butonuna tıkladığınızda, eğer karşı bilgisayar da doğru olarak yapılandırılmışsa, sorunsuz olarak bağlanacaktır.

"Seçenekler >>" butonunda ise bağlantı ayarları bulunur. Şimdi bu ayarları tek tek inceleyelim.
windows uzaktan erişim Genel" Tab sekmesinde "Oturum açma ayarları" kısmında ;

"Bilgisayar:"
Buraya daha öncede bahsettiğimiz gibi bağlanmak istediğimiz bilgisayarın IP adresini yada ismini yazıyoruz.

"Kullanıcı adı:" & "Parola:" Buraya Bağlanacağımız bilgisayarda var olan bir hesap adı ve şifresini giriyoruz. Bu olay isteğe bağlıdır. Eğer bu ayarı yaparak girersek karşı bilgisayara bağlandığınızda direk olarak masa üstü gelir. Eğer bu ayarı yapmazsak karşı bilgisayara bağlandığımızda bizden oturum açmak için kullanıcı adı ve şifre ister. Yani değişen bir şey yok aslında.

"Etki Alanı" Eğer bir domain ortamı varsa gerekli etki alanı yazılabilir.

"Parolamı Kaydet" Tıklanır ise girilen kullanıcı adı ve şifre kaydedilir ve her "Remote Desktop" programı açıldığında direkt olarak bu kullanıcı adı ve şifre ile bağlantı sağlanır.
"Bağlantı Ayarları" kısmında ise "Farklı Kaydet" butonu tıklanarak yapılan bu ayarlar istenilen bir yere kaydedilir. Daha sonra kaydedilen simge tıklanarak direkt ayarlanmış bilgisayara bağlantı sağlanabilir.
windows uzaktan erişim "Görüntü" Tab sekmesinde ise ;

"Uzak masaüstü boyutu" kısmından bağlanıldığında gelecek görüntünün çözünürlüğü ayarlanabilir. Yada Tam ekran olarak ayarlanabilir.
"Renkler" kısmında ise bağlantı sırasındaki renk modu ayarlanabilir.
Bu iki seçenek bağlantı hızınız düşünülerek ayarlanmalıdır. Düşük bağlantı hızlarında yüksek çözünürlükler ve yüksek renk kalitesi ekstra bir yavaşlama getirecektir.


windows uzaktan erişim "Yerel Kaynaklar" Tab sekmesinde ise: ;

"Uzak bilgisayar sesi" kısmında bize uzaktaki bilgisayarın sesini de duyabilme imkanı tanır. Yada istersek ses özelliğini almayabiliriz de. Her şey bağlantı hızımızın durumu ile alakalı olarak seçilmelidir.

"Klavye" kısmında ise bağlantı sırasında hangi modda iken Windows tuş bileşenlerinin karşı bilgisayara etki etmesi istendiği ayarlanabilir. Default olarak kalması önerilir.

"Yerel aygıtlar" Buradan "Disk Sürücüleri" işaretlenirse Kendi disk sürücülerimizi karşı bilgisayarda görebiliriz. (dikkat edin kendi disk sürücülerimizi) Böylece uzak bilgisayardan almak istediğimiz bir dosyayı yine uzak bilgisayarda görünen kendi disk sürücülerimize kopyalayabiliriz.

Aynı şekilde "Yazıcılar" kutusunu işaretlersek, uzak bilgisayardaki yazıcıları kullanabiliriz.
Yine aynı şekilde "Seri bağlantı noktası" kutusunu işaretlersek, uzak bilgisayardaki USB portlarına takılı cihazları vs.. görebiliriz.


 windows uzaktan erişim "Programlar" Tab sekmesinde ise;

Buradan ise bağlanıldığında uzak bilgisayarda çalışmasını istediğimiz bir program var ise onu ayarlayabiliriz.

 windows uzaktan erişim "Deneyim" Tab sekmesinde ise;

"Performans" kısmında yapacağımız ayarlar ile bağlantı sırasında yönetim hızın en iyi olmasını sağlayabiliriz. Tüm alanların boş bırakılarak bağlanması önerilir. Sonuçta amaç karşı bilgisayarı yönetmek.

 


windows uzaktan erişim Ve son olarak "Güvenlik" Tab sekmesi: ;

Eğer "kimlik doğrulaması" gerektiren bir sistem içerisindeyseniz (ör: Domain ortamı) bu seçenek kullanılabilir. Olduğu gibi bırakmanız bir sorun teşkil etmez.

Evet ayarlar bu kadar. Tekrar "Genel" Tab sekmesine gelerek bu ayarları "Farklı Kaydet" ile kaydedersek bir sonraki bağlantıda bu ayarları tekrar yapmak zorunda kalmayız. Direk tıkladığımızda bu ayarlar ile bağlantı sağlarız.

Ip adresi yazıp "Bağlan" butonuna tıkladığımızda karşı bilgisayarın masa üstü karşımıza gelir ve her şekilde müdahale edebiliriz.