| A  | B  | C  | Ç  | D  | E  | F  | G  | H  | I  | İ  | J  | K  | L  | M  | N  | O  | Ö  | P  | R  | S  | Ş  | T  | U  | Ü  | V  | Y  | Z 

S Harfi için Genel Sözlük Sonuçları
SAP (Sound Audio Program):: İki dilde yapılan yayınlardan birinin kaydeden ses alma programı.
SBPro:: Creative Labs`dan SoundBlaster (SB) Adlib uyumlu ilk ses kartıdır. FM sentezleme yayınında aynı zamanda sekiz bitlik örnekleme ve örnek çalma olanağına sahiptir. SB ve İlk SB Pro yamaha`nın YM üçbin sekizyüz on iki çiplerini kullandılar. Fakat yeni versiyonlar (SBPro 2.0 ve üstü) yeni OPL3 çipini kullanıyorlar.
Se desimal:: Ekran, değişik boyutlarda yapılır. Büyüklüğü diyagonal (çarprazlama) ölçü ile belirtilir. Ekran yüksekliğinin enine oranı da bir ölçüdür. Bu ölçü genellikle 4:3 olur. EDTV ve HDTV'de bu oran 16:9'dur.
Search:: Arama, videoda istasyon arama.
SEARCH ENGINES:: Kişileri istedikleri bilgiye veya Web sayfasına ulaştırmayı amaçlayan "Internet tarayıcı" servisleridir. Bu servislerin uzayıp giden bir listesini ttp://www.rpi.edu/Internet/Guides/decemi/icmc/top.html adresinde bulabilirsiniz.
Senkronizasyon:: İki sinyali faz ve frekans bakımından uyumlu hale getirme olayı.
Senkronize:: Peryodik olarak değişen iki sinyal arasındaki faz ve frekans bakımından uyum.
Sequencer:: MIDI müzik cihazlarının kontrolünü yapan yazılım.IP paketlerini iki sistem arasında aktarmak için telefon hatları ya da RS-232 devrelerini kullanan protokol. Tanımı RFC 1055'de mevcuttur. Noktalararası protokol (Point-to-Point Protocol).
Serial Line IP (SLIP):: Seri Hat Internet ProtokolüServer:Hizmet birimi, dağıtıcı programKaynak sağlayıcı (örneğin dosya hizmet birimi gibi) kullanıcı (client), kullanıcı-dağıtıcı modeli (client-server model).
SGML:: Diğer yapısal döküman dillerinin tanımlanmasında kullanılan bir dil. Mesela; HTML, SGML kullanılarak tanımlanmıştır.Resmin hesaplanması sırasında kamera önce ışığın olduğu yere çevrilir ve bir gölge yaratması gereken obje oradan hesaplanır. Sonra da gölge simüle edilir.
Shadow Mapping:: Daha önce de belirtildiği gibi gölgeler sadece Raytracing yöntemi ile hesaplanabilir. Rendering'de hesaplanamaz.
Shareware:: Belirli bir süre ücretsiz kullanılan, ancak yazılımın deneme süresi bitince yazılımın sahibine ücret ödenmesini gerektiren türden yazılımlara verilen isim.
Sharpen:: Netleştirmek, keskinleştirmek. Photoshop dökümanlarında daha net bir görüntü demek, tam beyaza yakın renkteki piksellerin tam beyaza, koyuya yakın piksillerin daha koyuya çevrilmesi demektir. Netlik, kontrastlık ile sağlanır. Piksellerin netleşmesi diye birşey sözkonusu değildir.
Sharpness:: Videoda keskinlik ayarı, görüntüdeki hatları keskin gösteren suni netlik ayarı. Bu düğme hatların yumuşatılması ve görüntüye romantik bir hava verilmesi için de kullanılır.
Shotgun:: Sesi mikrofonun önünde dar bir koni içinde yakalayan bir kardioid tipi. Genelde kameraya monte edilmiş olup, yalnızca kameranın yönetildiği taraftaki sesleri kaydeder.
SIGMA DESIGN:: Real Magıc PC Uyumlu MPEG Playback yapılabilmektedir.
Signature:: İmza
Site:: Internet üzerindeki bir hizmet biriminin adresi.
SLIP:: TCP/IP'ye göre modası geçmiş bir iletişim protokolüdür. Protokolün amacı modem aracılığıyla, bir ağ ortamına tıpkı ağ'da bir kullanıcıymış gibi bağlanmaktadır. Bu protokolün yerini fonksiyonları bakımından bir farkı olmayan fakat daha hızlı olan PPP protokolü almıştır.
SMARTDRV:: Sabit diskinizin hızını artırmak için kullanılır.
Software:: Yazılım donanımı, bilgisayarın çalışmasını kontrol eden programlar.
Software (yazılım):: Çalıştırıldığında bilgisayara belirli fonksiyonları yaptıran bir dizi instruction.
Sound Galaxy NXII Pro:: Sınırlı kullanım olanağına sahip olsa da özellikle insan sesi kaydetmede ve çalmada başarılı sonuçlar veriyor. Ayrıca fiyat olarak da çok uygun.Gerçeğe oldukça yakın sese sahip. Üzerindeki ASP entegresi programlanabilir olduğundan, seslere efekt kazandırmak gibi başka işler içinde kullanılabiliyor olması ona önemli bir değer kazandırıyor.
SoundBlaster 16(SB 16):: SB`nin geliştirilmiş hali olan SB 16; 16 bitlik stereo ses üstünlüğünü hizmete sunuyor. SB l6`nın stereo 44.l KHZ. ye kadar 8 bit l6 bitlik kaydetme ve çalma imkanı var. Bunun yanında dinamik filtre ve ADPCM sıkıştırma nimetleri sunulmuştur. SB 16'nın en heyecanlandırıcı özelliği ise , bir tane 16 bitlik asp yani (advanced signal procossor) devresi içermesi. Bu bir çok işe yarar, en azından sıkıştırma sürecinde bu çipin kullanılması durumunda, CPU'nun üzerinden yüzde yetmişleri ( %70 ) varan ölçülere yük kalkar. Peki sıkıştırma olmazsa olur mu? Eğer birisi hafızayla kart arasında saniyede 176 Kbyte'lık bir transfer hızını (44 Khz.de l6 bitlik stereo örnekleme için) garantilerse olur. Yeni SBPro'lar gibi SB l6 `lar FM sentezleme için dört işlemcili bir yamaha YMF 262 (OPL 3) içermekte. SB 16 tasarlanmış WaveBlaster (WB) adında bir yardımcı kart da piyasada bulunmakta WB, Turtle Beach MultiSound da kullanılan Proteus sentezleyici çipinden içeriyor. Creative Labs'in dediğine göre SB l6 da MPU 401 tipi Midi aracısı var. Ama bu aracı sadece aptal modunda (UARt) çalışıyor. SB 16'da bir dolu programla geliyor. SB 16 da Soundblaster ailesinde olduğu için oyunlar tarafından desteklenmeme sorunu yok. Bir SCSI aracısı ve birde ASP çipi İçermesi SB 16`yı çekici kılan unsurlardan yardımcı kartı WB ile birlikte olduğu zaman SB l6 profesyonel ihtiyaçlara da cevap verecek duruma geliyor. Ama bu durumda da pek hesaplı olduğunu söyleyemeyiz. Aynı fiyat civarında daha iyi seçimler yapmak mümkün.
Speaker:: Loudspeaker. Hoparlör.
SPIDER (ÖRÜMCEK):: Web tarama servislerinin veritabanlarını büyütmek için bıkmadan, usanmadan yeni Web sayfaları ve onlara ait bağlantıları bulan programlara "örümcek" ismi verilir.
Splitter:: Splitter. Ayırıcı. Dağıtıcı. Bir işareti iki veya daha fazla yola ayırmak veya dağıtmak için kullanılan alet veya sistem.
Stack:: CD player'a birden fazla disk alınmasını sağlayan ve çalma kapasitesini artıran katlı tepsi.
Stack (Ek Bellek):: Destek bellek.
Stacked Bar Chart:: Birbirini takip eder şekilde değil de birbiri üstüne konulmuş kolonlardan oluşan bir tablo.
Star LC 90:: Konfigürasyon seçimi ve değişikliği, yazılımla bilgisayardan yapılabiliyor. Güç yönetiminde yapılan değişiklikle açma-kapama düğmesi olmayan bu yazıcılar, kabloları ile güç bağlantısı yapıldıktan sonra otomatik olarak uyku konumuna geçiriyor. Herhangi yazma komutu geldiğinde, gecikme olmadan çıktı veriyor.Haber, spor, eğlence gibi kategorilere ayrılmış konulardan istediğinizi seçerek Web sayfalarına göz atabilir, o gün en çok ziyaret edilen servisleri öğrenebilirsiniz.
STARTING POINT:: Adres: http://www.stpt.com/
STD:: Internet standartlarını belirleyen RFC alt serileri. Internet standartlarının listesi STD 1'de verilmiştir. Bilginiz İçin (For Your Information), Yorumlar İçin Rica (Request For Comments).
Step Time kayıt:: Sequencer programlarında yalnızca belirlenmiş nota yeri ve süresi gözönüne alınarak belirli olmayan aralıklarla yapılan kayıt sistemi.
Step Time Recording:: Real time kayıt yapamayan ya da icrası çok zor olan müzikal uygulamaların adım adım giriş şekli olup, istenirse master keyboard'dan kontrolü de olanaklı.
SUBMIT:: Kendi web sayfalarının reklamını yapmak isteyenler için izlenebilecek en kolay yol, URL adresini gözde tarama servislerine yazdırmaktır. http://wjww.submit-it.com adresine URL adresinizi verdiğinizde adresiniz 15 ayrı tarama servisine otomatik olarak yollanacaktır. Bunun dışında URL adresinizi yazdırmadan geçmemeniz gereken bazı tarama servisleri şunlardır:
Subroutine:: Küçük özel program (alt program).
Sıkıştırma yöntemi:: Standard bilgisayarlar saniyede 15 veya 12 film karesini ekrana getiremezler ve kare atlamalar meydana gelir. Bu bilgisayarların filmi akıcı bir şekilde oynatabilmeleri için film dosyaları çeşitli yöntemlerle sıkıştırılır. Filmin niteliği, hareketliliği, büyüklüğü, taşıdığı renk bilgisi ve hedef platform gözönüne alınarak bu yöntemlerden biri seçilir. Herbir sıkıştırma yönteminin kendi ayarları vardır.
Symantec Norton Utilities:: İşletim sistemleri kendilerini ne kadar geliştirirlerse geliştirsinler, her zaman kullanıcıların istekleri bir adım önde oluyor. Norton Utilities, disk yönetimi ve başka birçok gelişmiş hizmeti kullanıcılara sunmaya devam ediyor.
System:: Hardware, software ve diğer yardımcı birimlerden oluşan ve bir ünite olarak çalışan grup.
System 7.0:: 'Apple Computer'in Macintosh bilgisayarlarında kullanılan yeni bir işletim sistemi.1) MIDI Clock : (MIDI saat işareti)Üzerinde kullanılan tempo değerine bağlı olarak, bir dörtlük nota süresinde 24 pulse gönderir. Yani MIDI portundan bu sayıda gönderilen "F8" Hex kodudur. Bu işareti dinleyen cihazın iç zamanlama üreteci artık bu işaretle kilitlenip senkronize olarak çalışır. İç tempo değeri buna bağlıdır.2) Start : (Parça başlangıcı işareti)Sistemdeki sequenceri başlatır. Kodu "FA"dır.3) Continue : (Kalınan yerden otomatik devam etme)Performer sysex mesajları editörü.Sisteme bağlı sequencer, parçanın ortasında stop komutuyla durdurulursa, bu komutla kaldığı yerden devam ettirilir.Kodu "FB"dir. Sistemdeki sequenceri durdurur. Kodu "FC"dir.5) Active Sensing : (Aktif birim sensoru)Sistemdeki bazı MIDI'li enstürmanlar diğerlerinin varlığını sorgulamak üzere 300 ms aralıklarla "FE" kodunu gönderir. Bu da sistemde aktif MIDI'li enstürmanın olduğunu gösterir. Bazı ürünler 300 ms içinde bu işareti duymadığı zaman seslerini kapatırlar.Günümüzde üretilen aygıtlarda bu kod, o kadar geçerli değildir. Sadece sistem üzerinde herhangi bir şekilde kullanılabilir düşüncesi ile sistem komutlarına dahil edilmiştir.6) System Reset : (Aktif sistemleri sıfırlama)MIDI birimlerinde oldukça önemli yeri olan bir komuttur. MIDI hattından yollandığı zaman tüm enstürmanlar ilk açılış durumuna gelirler. MIDI transmisyonu için kullandıkları bellek sıfırlanır. Çalınan notalar susturulur. Her üretici firma, bu komutu kullanarak makinalarının yeniden çalışmaya başlayacağı en uygun ortama getirirler. Kodu "FF"dir.İşte genel anlamları ile diğer sistem bilgilerinden de şöyle bir sözettik. Bunlar her geçen gün biraz daha geliştirilmeye çalışılmaktadır. MIDI 1.0 versiyonunun 1983 yılından bu yana getirdiği kurallar zaman zaman yenilenmesi düşünülmekte. Daha hızlı teknolojilerinin müzik endüstrilerine girmesinin sonuçları bakalım ne olacak? Burada önemli olan bazı standartlar ve onları kullanan sistemlerdir.
S Harfi için Türkçe Sözlük Sonuçları
saat:clock
Saat dilimi:Time Zone
saat vurum sıklığı:clock rate
saat vurumu:clock signal
saat yönü:clockwise
saat yönünün tersi:counter clockwise
saatle denetim:clocking
sabit disk:fixed disk
sabit noktalı:fixed point
sağ ayraç:closing parenthesis
sağa ayarlamak:right adjust
Sağa yaslama:Right alignment
sağa yaslamak:right justify
Sağdan girinti:Right indent
sağlama biti:check bit
sağlama sayısı:check digit
sağlama toplamı:checksum
sağlama, denetim:check
sağlayıcı:vendor
sahip:owner
saklama süresi:retention period
salt:absolute
salt adres:absolute address
salt aygıt:absolute device
salt okunur:Read Only
Salt Okunur Bellek:Read Only Memory
salt yükleyici:absolute loader
salınmak:oscillate (v)
salınım:oscillation (n)
sanal:virtual
sanal bellek:virtual memory
santimetre:centimeters
saplama kablo:drop cable
sapma:drift
sapmak:bias
sargı:coil
sarma:encapsulation
sarım:wraparound
satıcı:reseller
satır:line
satır aralığı:line spacing
satır besleme:line feed
satır yazıcı:line printer
satır/inç:lines per inch
satırbaşı:carriage return
satış noktası:Point Of Sale
sayaç:counter
sayal sayı:cardinal number
saydam:transparent
sayfa:page
sayfa altlığı:footer
sayfa başlığı:header
Sayfa başı:Top of page
Sayfa Düzeni:Page Setup
sayfa numarası:page number
sayfa sonu:page break
sayfa yazıcı:page printer
sayfalama:paging
sayfalandırmak:paginate
Sayfalanmış Bellek Yönetimi Birimi:Paged Memory Management Unit
sayfalı görüntü bellek yönetimi:demand paging
sayfaya sığdır:fit to page
saymak:count
sayı:number
sayı, basamak:digit
sayısal:numeric(al)
sayısal tuş takımı:numeric keypad
sayısallaştımak:digitize
sayısallaştırıcı:digitizer
sayıt:numeral
seçenek:option
seçici, toplayıcı:picker
seçilebilir:eligible
seçilemez kılmak:disable
seçilemez kılınmış:disabled
seçilir kılmak:enable
seçilir kılınmış:enabled
seçim:choice
seçimi kaldırmak:deselect
seçimli:optional
seçip çıkartmak:extract
seçmek:choose
sekiz ikil:byte
sekizli sayı sistemi:octal numbering system
sekme:tab
sekme durağı:Tab stop
Sekme konumu:Tab Position
sekmeyle ayrılmış:Tab Delimited
sele:bin
seleden besleme:bin feed
serbest bırakmak:deallocate
serbest el:freehand
serbest yazma:power typing
sergi:gallery
seri (dizisel) bağlantılı fare:bus mouse
ses:voice
ses bireşimcisi:voice synthesizer
ses kanalı:voice-grade channel
ses tanıma:voice recognition
ses şeridi:audio tape
sesli:audible
sessiz:quiet
seyreltici:dispersant
sigorta:fuse
Sil tuşu:Delete key
silgi:eraser
silici okuma:destructive read
silindir:cylinder
silinir programlanır salt oku bellek:erasable programmable read-only memory
silme imi:deletion mark
silmek:erase
simge:icon
simge durumuna küçültmek:minimize
simgeli halka ağı:token ring network
sipariş:order (n)
sistem içi iletişim:intrasystem communication
sistemi yeniden yüklemek:reboot
sistemler arası iletişim:intersystem communication
soğuk başlatma:cold start
sola yaslama:left alignment
sola yaslamak:left justify
sola yaslanmış:left aligned
soluk:dimmed
somut:concrete
son:last
son gün:deadline
son kullanma tarihi:expiration date
son kullanıcı:end user
son tarih:due date
Son tuşu:End key
son yayım:current release
sona eklemek:append
sonlandırmak:terminate
Sonlandırıcı:Terminator
sonraki:next
sonraki sayfa:page down
sonsuz:infinite
sonsöz:epilogue
sonuç:result
sorgu:query
sorun:problem
sorun giderme:TroubleShooting
sorun yönelimli dil:problem-oriented language
soysal:generic
soysal arama:generic search
soyut:abstract
soyut sözdizim ağacı:abstract syntax tree
stok:inventory
Sunu Yöneticisi:presentation manager
sunu, gösteriliş:presentation
Sunucu tarafı:Servlet
susturmak:quiesce
sıcak bağ:hot link
sıcak başlatma:warm start
sığa:capacity
sıfır (onaltılı sayı sisteminde):null character
sıfırlamak:initialize
sıklık:frequency
sıkı bağlı:tightly coupled
sıkışmak:jam
sıkıştırma:compression
sıkıştırmak:compress
sıkıştırılmış kütük:compressed file
sıkıştırılmış metin:compressed text
sıkıştırılmış yazdırma:condensed print
sıkıştırılmışı açmak:decompress
sınamak:test
sınıflama:classification
sınıflamak:classify
sınır:limit
sınır değer:boundary value
sınır koşulu:boundary condition
sınırlamak:restrict
sınırlayıcı:delimiter
sıra:bank
sıra seçimi:bank select
sıradüzen:hierarchy
sıradüzensel:hierarchical
sırasız:unordered
sürdür:resume
sürdürme:continuation
sürdürme karakteri:continuation character
sürdürmek:continue
süre:duration
süre ölçer:timer
süreç denetimi:process control
süreç, işlem:process
süreçler arası:interprocess
sürekli:continuous
sürekli besleme:continuous feed
sürekli kağıt:continuous paper
süreksiz:discontinious
sürmek:drive
sürtünme:friction
sürücü:driver
sürücü adı:drive letter
sürücü göstergesi:drive indicator
sürüklemek:drag
sürükleyerek seçmek:drag select
sürükleyip bırakmak, sürükle-bırak:drag and drop
sürüm, uyarlama:version
sıvı kristal görüntü birimi:liquid crystal display
süzgeç:filter
süzmek:filter
söz varlığı:vocabulary
sözcük:word
sözcük bölmek:hyphenate
sözcük işlem:word processing
sözcük kaydırma:word wrap
sözde-:pseudo-
sözlük:dictionary
S Harfi için İngilizce Sözlük Sonuçları
Scanveging:Çöplenme
Servlet:Sunucu tarafı
Stack:Yığıt
Strategy:İzlem

 | A  | B  | C  | Ç  | D  | E  | F  | G  | H  | I  | İ  | J  | K  | L  | M  | N  | O  | Ö  | P  | R  | S  | Ş  | T  | U  | Ü  | V  | Y  | Z