| A  | B  | C  | Ç  | D  | E  | F  | G  | H  | I  | İ  | J  | K  | L  | M  | N  | O  | Ö  | P  | R  | S  | Ş  | T  | U  | Ü  | V  | Y  | Z 

F Harfi için Genel Sözlük Sonuçları
Fade in/out:: Görüntünün yavaş yavaş açılması/kararması, Video kamerada fader düğmesine basıldığı zaman devrye girer. Görüntünün karanlıktan yavaş yavaş belirmesini istiyorsanız objektin yandaki FADER düğmesine basarsanız kayıt düğmesini kapatıp kaydı bitirirdiğinizde görüntü yavaş yavaş kararacaktır. Eğer fader düğmesine iki kez basarsanız görüntü mozaik biçimi kararıp kaybolacaktır. Bu özellik de monitör ekranından görülebilir. Görüntünün normal açılıp kapanmasında FADER yazısı, mozaik kararma ise M.FADER yazısı görülür. Bu özelliği kullanmaktan vazgeçtiyseniz tekrar FADER düğmesine basınız. Ekrandaki yazı da silinecektir.
FAQ:: Sıkça Sorulan Sorular (SSS).
Fast motion:: Hızlı hareket.
FCC:: İletişim ve yayıncılıkta hava dalgalarının kullanılmasını kontrol eden hükümet dairesi.
Feasibility Study:: Olurluk İncelemesi (Fizibilite etüdü)Bu terimin bir başka söylenişi de ön-incelemedir ve aşağıdaki üç alan ile ilgilidir:1- Mevcut sistemin veya sistemin içinde işlediği çevrenin karakteristikleri ve özellikleri,2- Yeni bir sistemin geliştirilmesinin mi yoksa mevcut sistemin gözden geçirilerek düzenlenmesinin mi uygun olacağının incelenmesi,3- Önerilen sistemin, incelemeyi yaptıran kuruluş veya organizasyon için gerçekleştirilebilir olup olmadığının incelenmesi.
Feather:: Erime. Select, Feather.
Feding:: Alıcıda ses dalgalarının hava ve coğrafi şartalara göre değişmesi olayı.
Feedbck:: Bir mikrofonun kendi Hoparlörlerinden çıkan ses vasıtasıyla yeniden ses yaratma işlemi. Zil sesi ya da diğer tiz sesleri gibi.
Fetch:: Bilgisayarda emirlerin getirilmesi.
Fidelite:: Kalite
Field:: Belirli kategorideki datalar için ayrılmış kayıt bölümleri.
Filcker:: Televizyon ekranıda ışık kırpışması.
File:: Bilgisayar tarafından bir bütün olarak kabul edilen, birbirleri ile ilgili data gruplarının toplandığı program.Filitre: Süzgeç, süzme
File protection:: Depolama cihazında, mesela diskette; beklenmedik data silinmelerini önlemek için kullanılan işlem veya cihaz.
File Server (Dosya Hizmet Birimi):: Uzaktaki kullanıcılar (istek birimleri) için dosyalara erişim sağlayan bilgisayar.
File system:: Dosya sistemi.
File transfer:: Dosya aktarmaBir bilgisayardan diğer bir bilgisayara dosya aktarma işlemi Dosya Aktarma Protokolü (File Transfer Protocol), Kermit.
File Transfer Protocol (FTP):: Dosya Aktarma ProtokolüBir sistemdeki kullanıcının iletişim ağı üzerinden diğer bir sisteme erişme-sini ve oradaki dosyaları kendine veya kendi dosyalarını oraya aktarmasını sağlayan protokol. Ayrıca, FTP kullanıcıların bu protokolü kullanmalırını sağlayan programa verilen isimdir. Protokolün tanımı STD 9 ve RFC 959'da yapılmıştır. anonim FTP (anonymous FTP).
Fill Pattern:: Yazılımda bulunan esas renk ve dizayn. Bir tablo ya da çizimin bölümlerine biçim vermek için kullanılır.
Film strip:: Yatay pozisyonu 18mm x 24mm'lik bir görüntü olan bir devamlı film bandında durağan imgeler.
Filter:: Bir audio veya video sinyalinin frekansında bant veya disk hızına oranla görülen ani değişim.
Finger:: Sizin bağlı bulunduğunuz ağdaki kullanıcılar hakkında bilgileri bulmanızı sağlayan bir protokol. Bazı ağlar dışarıdaki sistemlerden arama yapılmasına izin vermez, bazıları ağ içinden de izin vermez.
Fixed disk:: Data depolaması için kullanılan, çevre etkilerinden korunmak için sıkı kalıplara alınmış hard disk.
Flame:: (Hiddetten dolayı) parlamaElektronik posta mesajında bir şey hakkında sert eleştiri ve düşüncelerin tahrik edici bir şekilde ifade edilmesi. Kişiler birbirlerine parlamamaları gerektiği konusunda parlamaya başlarsa parlama savaşları ya da bir başka deyişle parlama festivalleri oluşur. Elektronik Posta (Electronic Mail).
Flame War:: Canlı olarak yapılan, zaman zaman nezaket kurallarının unutulduğu hararetli ve heyecanlı tartışma.
FLC,FLI:: Animasyon formatı. İlk olarak Autodesk tarafından kullnılmaya başlanılan bu format günümüzde bir çok grafik yazılımında kullanılmaktadır.
FLI/FLC:: FLI ve buna bağlı olarak sonradan çıkan FLC formatı, PC'deki animasyonlar için standardı belirliyorlar. Autodesk tarafından Autodesk-Anima-tor ile birlikte geliştirildi ve bir süre sonra da FLC formatı ve Animator Pro olarak genişletildi. FLI, 320X200 çözünürlüğünü, FLC ise 256 renk 1024X768'e kadar olan tüm çözünürlükleri destekliyor. FLI/FLC formatının değişik mutasyonları 15/16/24 bit renk derinliği sunuyorlar, ancak bunlar standarttan sapıyorlar ve özel bir Player gerektiriyorlar.
Floating point aritmetic:: Programın radix noktası (virgülün bulunduğu yer) otomatik olarak hesaplayıp kaydettiği hesaplama çeşididir. Programlayıcı, bunu hesaplamaya uğraşmaz.
Flowchart:: Programdaki işlemi grafik metodla gösterme.
Focal Blur:: Raytracing ile hesaplanan resimlerde önden arkaya kadar her şey tam olarak keskin değil. Bu ise hiçbir şekilde görme alışkanlıklarına uygun değil. Çok yakında duran bir cisme bakıldığında arkadaki her şey keskin görünmez. Bazı Raytracerlar bu efekti simüle ediyorlar ve böylece resimler çok daha doğal görünüyor.
Font:: Romen, italik, Helvetica vs. cinsinden yazı karakterleri.
FOOTER:: HTML dökümanının "dip" bölümüdür. Bu bölümde genellikle tarih, yapımcı ve döküman hakkında bilgiler bulunur.
For Your Information (FYI):: Bilginiz İçinRFC'lerin TCP/IP ve Internet konusunda bilgi veren, teknik standartlar ve protokol tanımları içermeyen, bir alt grubudur. Request For Comments, STD.
Fore front Venüs:: 486DX2/66 tabanlı, aktif matris renkli ekrana sahip güçlü bir notebook. Bellek 8,12 ve 20MB'a yükseltilebiliyor. Ayrıca harici disk sürücü, PCMCIA yuvasına takılan Faks/Modem ve harici batarya şarj cihazı takılabiliyor (ve şimdi de Pentiumlara uyumlu).
FORM:: HTML sayfalarında Web servisine bağlanan kullanıcıdan Web tarayıcısı sayesinde bilgi almak için kullanılır. Daha sonra bu bilgiler sunucu makinede kurulu olan özel bir programla değerlendirilir.Web sayfaları üzerinde formlar yaratmak için CGI programlamayı bilmek gerekir. CGI hakkında daha çok bilgi edinmek için http://the-inter.net/www/future21/html.html sayfasına bir göz atabilirsiniz. Bu adreste Web sayfası yaratmak ve CGI ile formlar yaratmak hakkında güzel bilgiler bulacaksınız.
FPU:: (Floating Point Unit. Kayan Nokta Ünitesi.) CPU üzerinde bulunan ve çok hassas işlemlerin yapılmasında görev alan ünite.
FQDN:: Tam Tanımlanmış Alan Adı:FQDN bir sistemin tüm alan adını içeren adresine denir. Örneğin asiyan bir sistem adıdır, asiyan.cc.boun.edu.tr FQDN'dir anasistem (hostname), Alan İsmi Sistemi (Domain Name System).
Freenet:: Ücretsiz ağE-posta bilgi hizmetleri, etkileşimli iletişim ve konferans gibi işlevleri olan halke açık sistemlere verilen isim. Freenet'ler kişiler ve gönüllüler tarafından finanse edilir. A.B.D. freenet'leri bilgisayarla iletişimi halka açık kütüphaneler gibi yaygın hale getirmeye çalışan NPTN (National Public Telecomputing Network) üyesidirler.
Freeware:: Ücretsiz kullanılabilen yazılım. Bu programları hiçbir ödeme yapmadan kullanmak mümkündür. Programın satılması ise ancak izin verilmiş ise mümkündür. Dağıtılması ise serbesttir.
FTP:: Dosya Aktarma Protokolü (File Transfer Protocol).
FTP (File Transfer Protocol):: Çeşitli sistemler arasında dosya aktarımı yapılmasını sağlamak için kullanılan bir protokol.
Full-Motion Video:: Gerekli sayıda imge (saniyede 30 Frame) yarattıkları için televizyonda görülenleri envüle eden video sekansları.
Function:: Özel talimatlar aracılığı ile belirlenen bilgisayar işlemidir. (Alt) Bazı GWBASIC fonksiyonlar COS, EOF, LEFTS, TAN
Function keys:: Keybord üzerindeki belirli tuşlardır ve basıldığında bilgisayara belli bir işi yapma talimatı verir. Fonksiyon tuşları, kullanılan uygulama programına bağlı olarak belirlenebilir.
F Harfi için Türkçe Sözlük Sonuçları
faks:faximile
faks (bkz. faximile), faks göndermek, faks çekmek:fax
fare:mouse
fare altlığı:mouse pad
fare düğmesi:mouse button
fare imleci:mouse pointer
film:movie
fiziksel:physical
fiziksel bağlantılı:hardwired
fiziksel kesim:hard sector
fiş:plug
Form başı:Top of Form(TOF)
form besleme:form feed
form, biçim:form
fotogerçekçi:photorealistic
fotogerçekçilik:photorealism
fotoiletken:photoconductor
fırça:brush
F Harfi için İngilizce Sözlük Sonuçları
facility:olanak
factor:katsayı, etmen, çarpan
fail:başarısız olmak
failure:bozukluk
fast path key:kestirme yol tuşu
fatal error:onulmaz yanlış
fault:aksaklık
fault tolerant:aksaklığa dayanıklı
fax:faks (bkz. faximile), faks göndermek, faks çekmek
faximile:faks
feasibility:olurluk
feasibility study:olurluk incelemesi
feature:özellik
feature code:parça kodu
feed:besleme
feedback:geribildirim
feet:ayak (foot çoğulu, bkz. foot)
fetch:getirmek
fiber optic:optik lif
field:alan
field installable:yerinde kurulur
figure:şekil
figure caption:şekil açıklaması
file:kütük
fill:doldurma
fill character:doldurma karakteri
fill pattern:doldurma deseni
filter:süzmek
final:son
find:bulma
find and replace:bul ve değiştir
firmware:bellenim
fit:uymak
fit to page:sayfaya sığdır
fix:düzeltmek
fix level:düzeltme düzeyi
fixed:değişmez
fixed disk:sabit disk
fixed point:sabit noktalı
fixed spaced font:değişmez aralıklı yazıyüzü
flag (noun):bayrak
flag (verb):bayrak kaldırma
flash:yanıp sönmek
flexible:esnek
flexible disk:disket
flicker:titrek ışıltı
flip:çevirme
flip-flop:ikidurumlu
floating:kayan
floating-point:kayan noktalı
floppy:disket
floppy disk:disket
floppy disk drive:disket sürücü
flow:akış, akmak
flow chart:akış çizimi
flowchart:akış çizimi
fluid:akışkan
flush:yaslamak
flush (buffer, etc.):temizlemek
flush left:sola yaslamak
flush Right:sağa yaslamak
folder:kap (belge kabı, kütük kabı)
folio:yaprak
font:yazıyüzü
foot:ayak
footer:sayfa altlığı
footing:altlık
footnote:dipnot
footprint:kapladığı alan
force:zorlamak
force start:zorlamalı başlatma
forecast (n):kestirim
forecast (v):kestirmek
foreground:önalan
form:form, biçim
form feed:form besleme
format:biçim, biçimlemek
formula:ilinti
forward:iletmek
fraction:üleşke
fragment:parçalanmak
frame:kare (film karesi)
free:boş
free memory:boş bellek
freehand:serbest el
freeze(to):dondurmak
frequency:sıklık
friction:sürtünme
front end:ön uç
full:tüm, dolu
full duplex:çift yönlü
full path:tüm yol
full pathname:tüm yol adı
full resolution:tüm çözünürlük
full screen:tüm ekran
full screen editing:tüm ekranda düzenleme
full-duplex:çift yönlü
fullword:tümsözcük
function:işlev
function key:işlev tuşu
functional:işlevsel
fuse:sigorta

 | A  | B  | C  | Ç  | D  | E  | F  | G  | H  | I  | İ  | J  | K  | L  | M  | N  | O  | Ö  | P  | R  | S  | Ş  | T  | U  | Ü  | V  | Y  | Z